MENU
Jesteś tutaj: Blog Terapia ręki w twoim domu. Jak pomóc dziecku zwiększyć zdolność do wykorzystania umiejętności motorycznych.

Terapia ręki w twoim domu. Jak pomóc dziecku zwiększyć zdolność do wykorzystania umiejętności motorycznych.

Co to jest terapia ręki?

Terapia ręki może być stosowana w celu poprawy umiejętności motorycznych ręki, umiejętności manualnych i drobnych ruchów motorycznych. Błędem jest zakładanie, że ręka jest wszystkim, co jest trenowane. Od obręczy barkowej w górę, konieczne jest usprawnienie całej kończyny górnej. Aby osiągnąć wspaniałe rezultaty, należy poprawić ruchomość i napięcie mięśniowe w kończynach górnych. Czasami konieczne jest wzmocnienie mięśni brzucha i mięśni pleców, czyli tzw. centrum ciała. Stanowi ono wsparcie dla kończyny górnej. Należy pamiętać, że ciało stanowi jedną całość. Deficyty w jednym obszarze mogą objawiać się w innych miejscach.

Jaki jest najlepszy czas na zastosowanie terapii manualnej?

Specjalista określi, czy wymagana jest terapia ręki. Jednak rodzice często mogą być pierwszymi, którzy zauważą oznaki wskazujące na problemy w tym obszarze. Jeśli:

  • Twoje dziecko nie jest zainteresowane zabawą plasteliną, ma trudności z zakładaniem ubrań i źle znosi lekki dotyk. Te zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach zmysłu dotyku.
  • Widać, że opanowanie zadań samoobsługowych zajmuje mu więcej czasu.
  • Możliwe jest zaburzenie koordynacji oko-ręka. Aby wykluczyć problemy ze wzrokiem, konieczna będzie wizyta u okulisty.
  • Upośledzone są drobne zdolności motoryczne dziecka. Trudno jest im chwytać małe przedmioty dwoma palcami i przenosić je z jednego miejsca na drugie.
  • Możliwe jest zaburzenie napięcia mięśniowego
  • Dziecko to może niechętnie rysować lub pisać, może się szybko męczyć. Często może temu towarzyszyć nietypowy chwyt przyborów do pisania.
  • Siedząc przy stole, dziecko przyjmuje nietypową pozycję ciała.
  • Zabawy ruchowe, takie jak łapanie i rzucanie piłki, mogą charakteryzować się nieskoordynowanymi ruchami rąk. Problemy z rzucaniem i łapaniem piłki.

Co można zrobić, aby usprawnić rękę?

Usprawnianie ręki powinno być traktowane jako podejście holistyczne. Jeśli dziecko ma trudności z uchwyceniem ołówka lub z zapięciem guzików, to nie należy kłaść nacisku wyłącznie na drobne umiejętności motoryczne. Ważna jest praca nad całą kończyną. Problem często leży w obręczy barkowej. Ćwiczenia na samą rękę nie przyniosą w tym przypadku efektu.Ważne jest, aby włączyć ćwiczenia do zabawy i połączyć je z aktywnością w domu. 

Jak przygotować rękę do pisania?

Zanim jeszcze dziecko zacznie rysować litery i ślizgi, zaczyna się przygotowanie do pisania. Zabawa w piasku, zgniatanie i rozrywanie, łopata i inne czynności wykonywane palcami sprzyjają rozwojowi ręki. Zabawa na placu zabaw jest równie ważna, ponieważ pomaga rozwijać równowagę i koordynację . ).

Od początku należy obserwować, jak dziecko trzyma swoje ołówki. Zły chwyt może powodować zmęczenie, obniżać jakość pracy, a trudno go zmienić, gdy już się utrwali. Trzeba będzie więcej ćwiczyć, aby móc zapobiec temu zjawisku. Nie próbuj samodzielnie zmieniać swojego chwytu. Jest to często znak, że Twoje ciało potrzebuje wsparcia na wielu poziomach. Trzymanie kredki samo się nie skoryguje.

Zadzwoń: 792 858 000 Zadzwoń do nas