MENU
Jesteś tutaj: Blog Wpływ zajęć plastycznych na rozwój ze spektrum autyzmu

Wpływ zajęć plastycznych na rozwój ze spektrum autyzmu

Osoby postronne mogą nie postrzegać zajęć plastycznych jako ważnych. Efekt końcowy jest często mniej ważny niż kryteria estetyczne. Jednak te zajęcia są terapeutyczne i najważniejsze. Zajęcia te pozwalają osobom odkrywać nowe materiały i techniki artystyczne, a także wyrażać swoje uczucia i doświadczenia.

Zajęcia plastyczne są doskonałym sposobem na zachęcenie wysoko funkcjonujących dzieci z trudnościami w komunikacji do wyrażania siebie poprzez sztukę. Uczniom z autyzmem łatwiej jest uczestniczyć w tych zajęciach niż w innych, ponieważ wymagają one mniej słów. Autyzm charakteryzuje się wysokim poziomem koncentracji na bodźcach wizualnych i obrazach, co oznacza, że wiele osób z autyzmem "myśli zdjęciami". Mogą one uznać twórczość artystyczną za pociągającą.

Może to być świetny sposób na budowanie relacji

Ludzie ze spektrum autyzmu będą wchodzić w interakcje łatwiej, gdy obaj partnerzy komunikacyjni są skupieni na tworzeniu sztuki w pozytywnych środowiskach, niż robią to "twarzą w twarz". Osoby te mają problemy komunikacyjne, takie jak trudności ze zrozumieniem innych (np. Osoby te są w stanie łatwiej odczytać mimikę twarzy i ton głosu, co zmniejsza ich trudności komunikacyjne. Ułatwia to komunikację i naukę umiejętności społecznych. Działania te mogą pomóc uczniom z niepełnosprawnością i bez niej zobaczyć siebie w niestereotypowy sposób.

Nadwrażliwość na bodźce jest ważnym aspektem funkcjonowania osób ze spektrum autyzmu.

Zajęcia plastyczne mogą być okazją do doświadczenia nieprzyjemnego uczucia (np. Można stopniowo stawać się mniej wrażliwym na daną fakturę lub doznanie. Zajęcia te mogą obejmować również aktywności, które pozwalają osobom z autyzmem przekształcić pewne czynności, takie jak darcie papieru, w działania twórcze.

Badania pokazują, że terapia sztuką i zajęcia dla osób z autyzmem mogą pomóc w budowaniu samoświadomości, a także relacji. Sprzyja to dalszemu rozwojowi.

Terapia sztuką jest udowodnione, aby wspierać uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w tych obszarach, według badań.

  1. Komunikacja ekspresjonistyczna
  2. Radzenie sobie z emocjami
  3. Łatwość podejmowania decyzji i elastyczność zachowań
  4. rozwój umiejętności ogólnych

Terapia sztuką i zajęcia dla osób cierpiących na autyzm mają wiele korzyści. Są one korzystne nie tylko dla nich, ale także dla osób z ich otoczenia. Osoby te mogą skuteczniej wyrażać siebie i lepiej komunikować się z innymi za pomocą bodźców wizualnych. Mogą stać się mniej wrażliwe na pewne bodźce, a niektóre zachowania kompulsywne mogą zostać zmienione na twórcze poprzez kontakt z szeroką gamą materiałów plastycznych.

Zadzwoń: 792 858 000 Zadzwoń do nas